Чим загрожує Україні хресний хід


Дії УПЦ МП підтверджують, що вона продовжує грати на руку ворогові

Політолог, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор "Фонду Демократичні ініціативи" для "Нового часу"

 

Хресний хід – явна політизація з боку УПЦ Московського патріархату. Це ще одне свідчення того, що Московський патріархат, на жаль, грає на руку ворогові.

За часів митрополита Володимира в УПЦ МП мали місце деякі позитивні тенденції: вона намагалася діяти нейтрально. Митрополит збалансовував різні крила всередині церкви; існувало і проукраїнське крило.

Одначе зараз дії цієї церкви демонструють, що вона повертається до тієї ж політизації, що мала місце на початку 2000-х років, коли ця церква дуже відкрито підтримувала Януковича. Останні ж її дії явно шкодять інтересам громадянського миру в Україні.

Насамперед виникає питання, чому ці колони йдуть молитися саме в Київ. Складається таке враження, наче саме в Києві знаходиться епіцентр проблеми, хоча ми знаємо, що це зовсім не так. От якби ці колони прийшли в ту ж Святогорську лавру в Слов’янську, недалеко від лінії фронту, і молилися за мир там, це було б зрозуміло. В даному ж випадку абсолютно зрозуміло, що ця акція підтримує напругу в суспільстві і може призвести до конфліктів.

На жаль, наші правоохоронні органи і спецслужби пропустили момент, коли акція тільки готувалася, адже діяти було потрібно на самому початку. Саме тоді треба було попрацювати з ієрархами УПЦ МП. Думаю, на них можна було в знайти способи впливу, особливо враховуючи те, що на багатьох з них є компромат, та і сама церква має певні бізнес-інтереси. Треба було пояснити ієрархам небажаність такого кроку.

Зараз, коли хресний хід уже триває, а в ньому беруть участь багато людей, треба бути дуже обережними, щоб не спровокувати конфліктів чи сутичок, адже це саме те, чого очікує від нас Росія. Вони у будь-якому разі отримають свою картинку для медіа, якщо колона зайде в Київ, але якщо при цьому відбудуться ще й сутички, розкручувати цю картинку стане набагато легше.

Я побоююся того, що може відбутися в Києві, навіть якщо не дійде до сутичок з прихильниками Київського патріархату. В будь-якому випадку, можливі проблеми, адже такі гарячі голови, як лідер громадської організації «ОУН» Микола Коханівський, планують перекривати їм шлях, і це може призвести до небажаних сценаріїв.

Як діяти далі? Один з варіантів – оточити цю колону кордоном поліції і таким чином провести через місто. Вже було повідомлення про встановлення металошукачів. Треба дати зрозуміти, що провокацій допущено не буде, в тому числі і з боку тих, хто йде в колоні.

Теоретично можливий і інший сценарій – якщо противники маршу збираються перекрити цій колоні вхід у Київ, поліція може зайняти місце між двома колонами, перешкодити сутичкам і спрямувати цю колону в іншому напрямку. Наприклад, без заходу на Володимирську гірку. Але тут необхідні дії мають вираховувати спецслужби та правоохоронні органи. В будь-якому випадку, необхідно уникнути сутичок з прихильниками Київського патріархату.

Що  ж стосується киян та віруючих з інших міст, найкраща реакція для них - приєднатися до ходи Київського патріархату, яка відбудеться 28 липня.